BES'e Katılım ve Haklar
arrows-acc

BES'e Katılım ve Haklar

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), uzun vadeli birikim yapmak için en güvenli ve avantajlı yöntemlerden biridir. %25 devlet katkısı uygulaması ile katılımcıların ödediği her 100 TL için devlet de 25 TL üzerine ekliyor.

Size Ulaşalım

Kimler Bireysel Emeklilik Sistemi'ne katılabilir?

18 yaşını dolduran herkes Bireysel Emeklilik Sistemi'ne katılabilir. Katılımcıların devlet katkısından faydalanabilmeleri için Türkiye'de ikamet etmeseler de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir.

Katılımcı hakları

 • 56 yaşında emeklilik hakkı
 • Bireysel Emeklilik Sistemi, gönüllü katılım esasına dayanmaktadır. Katılımcılar, kendi ihtiyaçlarına ve yatırım tercihlerine göre düzenlenecek Bireysel Emeklilik sözleşmesini imzalayarak ve belirlenen tutardaki katkı payını ödeyerek sisteme dahil olabilirler.
 • Katılımcılar, en az 10 yıl sistemde kalmak ve 56 yaşını doldurmak koşuluyla emeklilik hakkı kazanırlar. Bu kriterler, sistemden emekli olarak ayrılmak ve vergi anlamında maksimum faydanın sağlanması açısından önem taşımaktadır. Sistemden stopaj vergileri ödenmek suretiyle istendiği zaman ayrılmak mümkündür.
 • Emekliliğe kadar geçecek sürede ödenen katkı payları, emeklilik şirketi tarafından kurulmuş olan bireysel emeklilik yatırım fonlarında, farklı bireysel emeklilik planları içerisinde değerlendirilir.
 • Bireysel Emeklilik beraberinde hem bireyler hem de kurumlar için çeşitli faydalar getirmektedir.
 • Bireysel olarak kendisinin ve sevdiklerinin geleceğine önem veren ve ek bir güvence talep eden 18 yaşını doldurmuş herkes bu sistemden yararlanabilir. Kurumsal alanda ise insan kaynakları politikalarına önem veren, nitelikli iş gücünün motivasyonunu ve dolayısı ile de toplam performansı artırmayı hedefleyen tüm kurumlar, bu sistemde vergi avantajı dahil çeşitli olanaklar bulacaktır.

Nasıl emekli olunur?

Emekli olabilmeniz için en az 10 yıl Bireysel Emeklilik sisteminde kalmanız koşuluyla 56 yaşınızı doldurmanız yeterlidir. Emekli olduğunuzda birikimlerinizi tek seferde, toplu olarak veya düzenli geri ödeme şeklinde alabilirsiniz.

Temel haklar

 • Katılımcı, aynı şirkette seçmiş olduğu planlarını yılda en fazla dört kez ve fon oranlarındaki dağılımını yılda en fazla altı kez değiştirme hakkına sahiptir.
 • Bireysel Emeklilik planı kapsamındaki birikim, sözleşmenin yürürlüğünden itibaren 2 yıl boyunca başka bir emeklilik şirketine aktarılamaz. Ancak başka bir emeklilik şirketinden aktarım yoluyla gelen sözleşmeler için bu süre 1 yıl olarak belirlenmiştir.
 • Katkı payı ödemeye ara verebilir, ara ödemeler yapabilir.
 • Emeklilik öncesi sistemden ayrılma hakkına sahiptir.
 • Katılımcının vefatı halinde birikimleri lehtarına, lehtar belirtilmemiş ise kanuni mirasçılarına ödenir.
 • Katılımcı emekliliğe hak kazanmış ise aynı şirkette ve farklı şirkette bulunan bireysel emeklilik sözleşmelerini bekleme süresi şartı aranmadan birleştirebilir.
 • Emekliliğe hak kazandıktan sonra katılımcı tercihine göre birikimlerini toplu para, aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık maaş, kısmen toplu para, kısmen maaş şeklinde alabilir.

Birikimlerin geri ödenmesi

Kanun, bireysel emeklilik devlet katkısının yanı sıra katılımcıların birikimlerini geri öderken de avantajlı düzenlemeler getirmiştir.

BES'ten çıkışlarda katılımcının tüm birikim tutarı üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılması yerine sadece getiri üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılması usulü getirilmektedir. Bu uygulama, 29 Ağustos 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir.

Emeklilik Gelir Planı nedir?

Emeklilik Gelir Planı nedir?Emeklilik Gelir Planı, diğer tüm BES planlarımızdan farklı özellikler taşımaktadır. Bireysel Emeklilik Planlarımızda yapacağınız birikimler ile Bireysel Emeklilik Sistemi'nden emekli olmaya hak kazandığınızda, plan değişikliği yaparak birikimlerinizi AvivaSA Emeklilik Gelir Planı'na geçirebilirsiniz. Bu sayede sistemin sunduğu vergisiz fon getirisi imkanından yararlanmaya devam ederken oluşan birikimlerinizi ihtacınız ölçüsünde ve ihtiyaç duyduğunuz zaman almak üzere "Programlı Geri Ödeme" seçeneğinde değerlendirebilirsiniz.

Programlı Geri Ödeme

Emeklilik Gelir Planı ile sunulan bu seçenek size birikimlerinizi isterseniz "Belirli Süre", isterseniz "Belirli Tutar" alternatifleri ile planlama imkanı sunmaktadır.

Belirli Süre

Düzenli gelire ihtiyaç duyacağınız süreyi belirterek bu süre boyunca sahip olabileceğiniz düzenli gelir tutarını öğrenebilirsiniz.

Belirli Tutar

İhtiyaç duyduğunuz düzenli gelir tutarını belirterek, sahip olduğunuz birikimin size ne kadar süre yeteceğini öğrenebilirsiniz.

İsterseniz geri ödeme tutarlarınızı sabit tutabilir, isterseniz TÜFE, ÜFE veya birikim getirisine göre bir artış endeksi seçebilirsiniz. Geri Ödemeler, aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık olarak yapılabilir ve istediğiniz anda ara ödeme alabilir veya kalan tüm birikiminizi alarak sistemden ayrılabilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA BİZ

Bu web sitesi, gerekli işlevselliği sağlamak ve online deneyimizini geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak AVIVASA Gizlilik Sözleşmesi'nde özetlendiği gibi, çerezlerin kullanılmasına rıza gösterirsiniz.

KABUL EDİYORUM
Kapat