BES'TE
DEVLET KATKISI
BİREYSEL EMEKLİLİK'TE DEVLET KATKISI

BİREYSEL EMEKLİLİK'TE DEVLET KATKISI

BES birikimlerinize %25 devlet katkısı avantajı!

Devlet Katkısı, devletin Türkiye Cumhuriyeti uyruklu Bireysel Emeklilik katılımcılarına, bireysel emekliliğin teşvik edilmesi amacıyla yaptığı destek ödemesidir.*

Devlet katkısı uygulaması ile düzenli veya toplu olarak yatırdığınız tüm katkı paylarının %25'i oranında devlet katkısı da elde edebilirsiniz.

Daha Fazla Katkı Payı, Maksimum Devlet Katkısı

Bireysel Emeklilik sözleşmeleri için devlet katkısı tutarının üst limiti 2018 yılı için 6.088,50 TL** olarak belirlendi.

Siz de BES sözleşmeniz için 2018 yılı boyunca toplam 24.354 TL katkı payı öderseniz, 6.088,50 TL'lik devlet katkısı tutarının tamamı bireysel emeklilik hesabınıza aktarılabilecek. Ödediğiniz tüm katkı payları ve aldığınız devlet katkısı emeklilik yatırım fonları ile değerlendirilerek hayal ettiğiniz emeklilik için daha fazla birikim yapabileceksiniz.

Örnek Hesaplama 1 Örnek Hesaplama 2 Örnek Hesaplama 3 Örnek Hesaplama 4
Aylık Katkı Payı 200 TL 500 TL 1.000 TL 2.029,5 TL
Yıllık Toplam Katkı Payı 2.400 TL 6.000 TL 12.000 TL 24.354 TL
Aylık Devlet Katkısı 50 TL 125 TL 250 TL 507,38 TL
Yıllık Toplam Devlet Katkısı** 600 TL 1.500 TL 3.000 TL 6.088,5 TL
Yıllık Toplam Birikim** 3.000 TL 7.500 TL 15.000 TL 30.442,5 TL

AvivaSA'nın Bireysel Emeklilik katılımcısıysanız, katkı payınızı artırmak için hemen Bi'Tıkla Bireysel'e giriş yapın veya 444 11 11'i arayın.

Otomatik Katılım Sözleşmelerinde Devlet Katkısı

İşvereniniz tarafından Otomatik Katılıma dâhil edildiyseniz, size güzel bir haberimiz daha var! Otomatik Katılım Sözleşmeleri için devlet katkısı üst sınırı, bireysel emeklilik sözleşmelerinin devlet katkısı limitinden ayrı hesaplanacak. Böylece, 2018 yılı için toplam 12.177,00 TL'ye* kadar devlet katkısı hak edebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik'te Devlet Katkısı uygulamasının detaylarıyla ilgili merak ettikleriniz için Sıkça Sorulan Sorular sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Devlet katkısı avantajıyla birlikte hayalinizdeki emeklilik için yatırım yapmaya hemen başlayabilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi'yle ilgili detaylı bilgi almak için formu doldurun, size ulaşalım!

Size Ulaşalım

*Bireysel Emeklilik Sistemi'nde kapsamlı değişiklikler ve doğrudan devlet katkısı sistemi getiren "Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" 29 Haziran 2012 tarih ve 28338 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak kanunlaşmıştır. Kanun, başta devlet katkısı uygulaması olmak üzere mevcut Bireysel Emeklilik Sistemi'ne önemli değişiklikler getirmiştir.

**Devlet katkısı tutarına ilişkin üst sınır katılımcı bazında uygulanmaktadır. Aynı dönemde birden fazla sözleşmesine katkı payı ödeyen katılımcının ödediği toplam katkı payı tutarı için hesaplanan devlet katkısı tutarı, ilgili ayda sözleşme başına ödenen katkı payının ağırlığına göre sözleşmelerine dağıtılmaktadır. Bir katılımcının sahip olduğu tüm bireysel emeklilik sözleşmeler için toplam yıllık devlet katkısı miktarı, yıllık brüt asgari ücretin %25'ini geçemeyecek olup Otomatik Katılım Sözleşmeleri bu sınıra dâhil değildir. Devlet katkısına hak kazanma koşulları 4632 Sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Hakkında Kanuna göre belirlenir. Detaylı bilgiye Sıkça Sorulan Sorular sayfasından ulaşabilirsiniz. Devlet Katkısının katılımcıların hesaplarına aktarılmasında, katkı payı ödemelerinin (varsa kredi kartı blokaj süresi sonrasında) AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş. hesaplarına geçme tarihi baz alınmaktadır. Kredi kartı ile yapılan ödemelerin devlet katkısı hesaplamasına dâhil edilmesi için katkı payının nakden şirket hesaplarına intikal etmiş olması gerekir.

Önceki Sonraki
bes logo
SA
Euro.Message madebycat

Bu web sitesi, gerekli işlevselliği sağlamak ve online deneyimizini geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak AVIVASA Gizlilik Sözleşmesi'nde özetlendiği gibi, çerezlerin kullanılmasına rıza gösterirsiniz.

KABUL EDİYORUM
Kapat