Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?
arrows-acc

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), düzenli birikimler yaparak emekliliğinizi hayallerinizdeki gibi mutlu ve güvenli geçirmeniz için tasarlanan özel bir emeklilik sistemidir. En kısa haliyleyse BES, güzel bir emeklilik demektir.

Size Ulaşalım

Hayalinizdeki emeklilik için Bireysel Emeklilik (BES)

Bireysel Emeklilik Sistemi, bireylerin emeklilik dönemlerinde daha rahat yaşayabilmeleri, gelir elde ettikleri dönemdeki hayat standartlarını emeklilik dönemlerinde de koruyabilmeleri ve ihtiyaç duyacakları ek harcamalarını rahatça karşılayabilmeleri için mevcut kamu sosyal güvenlik sistemlerine tamamlayıcı olarak oluşturulan bir emeklilik sistemidir.

Bireysel Emeklilik Sistemi:

  • Bireylerin emeklilik dönemlerinde, kendi birikimleri oranında ek bir gelir sağlamaya yönelik,
  • Hazine Müsteşarlığı, Sermaye Piyasası Kurulu ve Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından gözetim ve denetim altında tutulan ve özel emeklilik şirketleri tarafından faaliyetleri yürütülen,
  • Gönüllü katılıma dayalı, kamu sosyal güvenlik sistemlerini tamamlayıcı bir emeklilik sistemidir.

Bireysel Emeklilik Sistemi mevzuatıyla ve uygulamalarla ilgili merak ettikleriniz için BES Sözlüğümüzü inceleyebilirsiniz.

BES, %25 devlet katkısı ile artık daha da avantajlı!

1 Ocak 2013'te başlayan yeni BES dönemiyle birlikte, artık BES daha avantajlı. Çünkü devlet tüm bireysel emeklilik katılımcılarına, ödedikleri katkı payının %25'i oranında ek katkı sağlıyor. Örneğin, hesabınıza 200 TL katkı payı yatırarak 50 TL devlet katkısından yararlanabilecek ve 250 TL'lik birikim yapabileceksiniz.

Çiftçi, ev hanımı, esnaf, memur, doktor, avukat, 18 yaşını doldurmuş herkes Bireysel Emeklilik Sistemi'ne katılıp devlet katkısından yararlanabilecek. Eşiniz, 18 yaşını doldurmuş çocuğunuz ve yakınlarınız için sözleşme yaparak ailenizdeki herkesin ayrı ayrı devlet katkısından faydalanmasını sağlayabileceksiniz.

Devlet Katkısı detaylarını inceleyin.

Bireysel Emeklilik Sistemi'nin avantajları nelerdir?

Devlet katkısından faydalanırsınız

Devletin tüm bireysel emeklilik katılımcılarına yaptığı destek ödemesinden faydalanırsınız. Devlet katkısı, ödenen katkı payının %25'i kadardır.

BES'te Devlet Katkısı uygulaması hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Sadece siz değil aileniz de BES'in avantajlarından faydalanabilir

Yeni uygulama ile sadece siz değil vergi mükellefi olmayan eşiniz ve18 yaşını doldurmuş olan çocuğunuz da devlet katkısından ayrı ayrı faydalanabilecek. BES ile yapacağınız birikimi ileride çocuklarınızın eğitimi veya farklı ihtiyaçları için kullanabilirsiniz.

Düzenli tasarruf yaparsınız

Katkı payı tutarınız kredi kartınızdan ya da banka hesabınızdan düzenli olarak tahsil edilir. Böylece belirli bir disiplin içinde tasarruf yapmış olursunuz.

Tasarruflarınızı uzmanlar yönetir

AvivaSA'daki emeklilik yatırım fonlarınız, Türkiye'nin en büyük portföy şirketlerinden Ak Portföy tarafından yönetilir.

Bireysel Emeklilik, şeffaf bir sistemdir

Bireysel emeklilik hesaplarınız Takasbank'ta tutulmakta olup fon paylarınızı bu hesaplardan günlük olarak takip edebilirsiniz.

BES, güvenli bir sistemdir

AvivaSA'nın faaliyetleri Hazine Müsteşarlığı, bağımsız denetim şirketi ve Emeklilik Gözetim Merkezi'nin; fonların ve portföy yöneticimizin faaliyetleri ise Sermaye Piyasası Kurulu'nun denetim ve takibi altındadır.

Ödeme periyodunu kendiniz belirlersiniz

Bireysel emeklilik katkı payı ödemelerinizi kendi tercihinize göre aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık olarak yapabilirsiniz.

Plan ve fon dağılımınızı değiştirebilirsiniz

Seçmiş olduğunuz emeklilik planını yılda dört kez, sahip olduğunuz plandaki fon dağılımını ise yılda altı kez değiştirebilirsiniz.

Ara ödeme yapabilir, ödemelerinize ara verebilirsiniz

Dilediğiniz zaman, düzenli ödemeleriniz dışında miktarını sizin belirleyeceğiniz ara ödemeler yapabilir ya da senelik katkı payı tutarını belli bir ayda yatırıp bireysel emeklilik devlet katkısından daha erken yararlanabilirsiniz. Unutmayın ne kadar erken ödeme yaparsanız, devlet katkısının getirisinden o kadar erken yararlanmaya başlarsınız.

AvivaSA'lılara özel indirim ayrıcalıkları!

AvivaSA'nın bireysel emeklilik müşterine özel sunduğu Geleceğini Biriktirenler Kulübü ile alışverişten eğlenceye, tatilden ulaşıma, sağlıktan sigortaya birçok sektörde anlaşmalı kurumlarda ücretsiz hizmet ve indirim ayrıcalığından faydalanabilirsiniz. Geleceğini Biriktirenler Kulübü'nü yakından inceleyin!

Geniş Fon Çeşitliliği

Bireysel Emeklilik planlarınızda farklı yatırım araçlarını barındıran fon seçeneklerini kullanabilirsiniz. Bu fon çeşitliliği sayesinde, birikimleriniz piyasa dalgalanmalarından korunurken getiri sağlamaya da devam eder. Piyasa koşullarına göre birikimlerinizi; likit, yabancı menkul kıymetler, Altın ve Eurobond çeşitli fonlarda değerlendirebilirsiniz.

Yatırım Pusulası sayfamızdan profilinize uygun fonları tespit edebilir, AvivaSA fonlarının geçmiş performansını görüntüleyebilirsiniz.

Enflasyonun Üzerinde Getiri Avantajı

Uzun vadeli bakış ile BES enflasyonun oldukça üzerinde getiri sağlayan bir birikim ve yatırım aracıdır. Örneğin; 2003 yılında kuruluşundan bu yana, Bireysel Emeklilik Sistemi ortalamada katılımcısına yıllık %3 enflasyonun üzerinde reel getiri sağladı. 2003 yılında sistem kurulduğunda sisteme yatırılan 100 TL, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde elde edilen ortalama plan getirisi ile 2018 sonu itibariyle 568 TL oldu. Aynı dönemde enflasyon endeksine yatırılan 100 TL ise 2018 sonu itibariyle 378 TL’ye ulaştı. Sistem katılımcısına sadece elde ettiği getiriler bazında 189 TL katma değer sağladı. Burada yaratılan katma değere ilave olarak, sistemin katılımcısına sağladığı vergi avantajları ve devlet katkısı ise sistemin avantajlarını çok daha yukarı taşıyor.

SOSYAL MEDYADA BİZ

Bu web sitesi, gerekli işlevselliği sağlamak ve online deneyimizini geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak AVIVASA Gizlilik Sözleşmesi'nde özetlendiği gibi, çerezlerin kullanılmasına rıza gösterirsiniz.

KABUL EDİYORUM
Kapat