Her Yaşta Projesi

Her Yaşta Projesi

Strateji: Ülkemizde toplumun yaşlanmaya hazırlığına rehber olmak ve toplumda oluşan yaşlılık özelinde negatif algıyı pozitife çevirmek.

Yaklaşım: Her Yaşta projemizi hem çalışanlarımıza anlatmak hem de topluma sorumlu bir anlayış çerçevesinde etkileşim sağlamak amacındayız. Bu bağlamda AvivaSA, yürütmekte olduğu çalışmaları da uzun dönemli sorumluluk bilinciyle şekillendirmektedir.

Neden “Her Yaşta”

Türkiye nüfusu hızlı yaşlanan ülkelerden biri. Yaş alma konusunda bilinç oluşturulması, geleceğin en önemli gündemleri arasında bulunuyor. Yaşlılık ve yaşlanmaya dair konuların daha çok gündeme gelerek ve farkındalık yaratılmasının amaçlandığı “Her Yaşta” kurumsal sosyal sorumluluk projesi kapsamında 2019 yılı boyunca, konuyu sahiplenme yönünde çalışılmıştır. Projenin ilk adımı olan “Türkiye’de Yaşlılık Tahayyülleri ve Pratikleri Araştırması”nın* sonuçlarını, AvivaSA geniş bir lansmanla kamuoyuna duyuruldu. Bu araştırmadan üretilen ve uzmanlardan elde edilen bilgiler, kitap haline getirilip, akademik ve toplumsal alanda yapılacak çalışmalarda bir rehber olması amacıyla, ilgili paydaşlarla paylaşılmıştır.

AvivaSA tarafından ayrıca paydaş çalıştayı yapılmış ve aşağıdaki 4 kritik madde önceliklendirilmiştir.

  • Yaşlılığa hazırlanmak için 25-40 yaş aralığı kritik önem taşımaktadır.
  • Konu özelinde bilgi kaynaklarına ihtiyaç var.
  • Yaşlılara haklarını öğretmeye ihtiyaç var
  • Yaşlılara özel projeler tasarlanması gerekmektedir.

“Türkiye’de Yaşlılık Tahayyülleri ve Pratikleri” araştırmasının sonuçlarını incelemek için tıklayın.

Her Yaşta Dolu Dolu Yaşa

Bu önceliklerle yola çıkılarak toplumun yaşlanmaya hazırlığına rehber olmak ve toplumda oluşan yaşlılık özelinde negatif algıyı pozitife çevirmek amacıyla “Her Yaşta Dolu Yaşa” portalı hayata geçirilmiştir (www.heryasta.org). Proje kapsamında hazırlanan bütün iletişimin sunulacağı ve yayılacağı mecra olarak konumlandırılan portalda yaşlanmaya hazırlık, yaşlıların sosyal hayata katılımı gibi meselelerle ilgili algının pozitif yönde şekillenmesine katkı sağlayan içeriklerin yanı sıra; seyahat, kültür, sağlık, beslenme önerileri de bulunuyor. Bilimsel araştırmalar, yasal bilgilendirmelerle takip edenleri bilinçlendiren içerikler ayrıca, Her Yaşta adıyla açılan Facebook sayfasında ve Instagram hesabında da kullanıcılara sunuluyor.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak ve içeriklerimizi takip etmek için Türkiye’nin her yaşta dolu dolu yaşama rehberi www.heryasta.org sayfasına sizleri bekliyoruz.

YAŞ AYRIMCILIĞI FARKINDALIK ÇALIŞMALARIMIZ

Röportajlar ve Hayat Hikayeleri

  • www.heryasta.org sitesinde ve sosyal medyada, 65 yaş ve üstü insanlarla koronavirüs sürecinde hissettiklerini konuştuk, gençlere de aynı soruları yönelttik.
  • Alanında uzman sosyolog ve psikologlarla iletişime geçerek «yaşlıları anlamak ve onlarla sağlıklı iletişim kurmak» üzerine röportajlar yayınladık.

Eğitim Organizasyonları ve Çalıştaylar

  • Çalışanlarımıza ve iş ortaklarımıza 3 eğitim düzenledik ve yaklaşık 750 kişiye eriştik.
  • Sosyal Medyada canlı yayında söyleşi yaparak yaklaşık 6.000 kişiye yaş ayrımcılığını anlattık.
  • Şirket içinde çalıştaylar ve gönüllülük çalışmalarıyla çalışana ve müşteriye dokunan süreçlerimizi yaş dostu hale getirmek için çalışmalara başladık.

“Yaşı Yok” Farkındalık Filmi

Her Yaşta Projesi Tanıtım Videosu

Her Yaşta Projesi ile Neler Yaptık?

SOSYAL MEDYADA BİZ
Sabancı

Bu web sitesi, gerekli işlevselliği sağlamak ve online deneyimizini geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak AVIVASA Gizlilik Sözleşmesi'nde özetlendiği gibi, çerezlerin kullanılmasına rıza gösterirsiniz.

KABUL EDİYORUM
Kapat
Yukarı