İşveren İçin

Otomatik Katılım’a geçişte, fon büyüklüğünde sektör lideri AvivaSA, uzmanlığı ve güvencesi ile yanınızda!

Video İçin Tıklayınız Video İçin Tıklayınız

Yasal Yükümlülüklerim Nelerdir?

Otomatik katılım sistemine dâhil olan her işveren, çalışanları adına bir emeklilik şirketi ile sözleşme yapmak ve mevzuattaki kriterlere uyan çalışanları bu plana dâhil etmekle yükümlüdür.
×

Yasal yükümlülüklerim nelerdir?

İzlemek için tıklayınİzlemek için tıklayın

İşveren, çalışanların sisteme dâhil olması için, kanun ve alt düzenlemeler kapsamındaki gerekli tüm bilgileri derleyerek emeklilik şirketine bildirecek ve aylık bu datayı emeklilik şirketine iletecektir. İşveren, çalışanların maaşlarından prime esas kazancın veya emeklilik keseneğine esas aylığın minimum %3'ü olmak kaydıyla kesinti yaparak, bu tutarı en geç çalışanın ücretinin ödeme gününü takip eden iş günü emeklilik şirketine aktaracaktır.

Emeklilik Şirketinin
Seçimi
Fonların
Seçimi
Katkı Payının
Ödenmesi
Devir
İmkanı
Bilgilendirme
  • İşveren için belirlenen yükümlülüklere ve otomatik katılım kapsamında yürürlüğe konacak mevzuata uymamanız halinde, her bir ihlal için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca 100 TL idari para cezası uygulanır.
  • Katkı payını emeklilik şirketine eksik, geç aktarmanız veya aktarmamanız durumunda ise çalışanınızın birikiminde oluşan parasal kaybından sorumlu tutulursunuz.

Canlı Destek

_