Çalışanlar İçin

Otomatik Katılım; siz geleceğiniz için çalışırken, tasarruf ederek birikim yapmanızı ve sisteme özel ek Devlet Katkılarından faydalanmanızı sağlıyor

Otomatik Katılım Nedir?

Otomatik Katılım, 45 yaş altında olan ve özel sektörde veya kamu sektöründe çalışan veya çalışmaya başlayacak kişilerin, otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) dâhil edildiği bir uygulamadır.

1 Ocak 2017'de hayata geçen Otomatik Katılım uygulamasına dâhil olan her işverenin kanunen, bir emeklilik şirketi ile sözleşme yaparak kriterlere uyan çalışanlarını bu plana dâhil etme zorunluluğu bulunuyor.

Otomatik Katılım sistemine dahil edilen çalışanların, her ay prime esas kazançlarının veya emeklilik keseneğine esas aylıklarının minimum %3'üne karşılık gelen tutar, Otomatik Katılım planlarına aktarılır. Çalışanlar, sistemde kaldıkça devlet katkısı gibi avantajlardan da faydalanarak emekliliğe yönelik ek tasarruf yapma imkanı elde ederler. Gönüllülük esasına dayalı olan uygulamada, çalışanlar dilerse 2 ay içerisinde herhangi bir kesinti olmadan sistemden çıkış yapabilir.

Tasarrufu bireysel ve ulusal ölçekte yaygınlaştırmayı hedefleyen Otomatik Katılım ile ekonomiye de uzun vadeli kaynak sağlayıp dalgalanmaların önlenmesine katkıda bulunması bekleniyor.

Otomatik Katılım hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiye Sıkça Sorulan Sorular sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Avantajları

%25 Devlet Katkısı

%25 Devlet Katkısı Ödediğiniz katkı payının %25'i oranında verilen devlet katkısı avantajı sunuluyor. Katkı payınızı artırmayı tercih ederek daha fazla devlet katkısı elde edebilirsiniz.

1.000TL Başlangıç Devlet Katkısı1.000TL Başlangıç Devlet Katkısı

1.000TL Başlangıç Devlet Katkısı2 aylık cayma süresinin sonunda sistemde kalmaya devam ederseniz bir defaya mahsus 1.000 TL başlangıç devlet katkısını hak edebilirsiniz.

Emeklilikte Maaşa Ek %5 Katkı

Emeklilikte Maaşa Ek %5 Katkı Emekli olduğunuzda birikimlerinizi tek seferde, toplu olarak veya düzenli geri ödeme şeklinde alabilirsiniz. Birikiminizi en az 10 senelik yıllık gelir sigortası olarak almayı tercih ederseniz birikiminizin %5'i kadar ilave devlet katkısı elde edebilirsiniz. Emekliliğe hak kazanmak için sistemde en az 10 yıl kalmanız ve 56 yaşını doldurmanız yeterlidir.

Düzenli Tasarruf Yapma Fırsatı

Düzenli Tasarruf Yapma Fırsatı Katkı payı tutarınız kredi kartınızdan ya da banka hesabınızdan düzenli olarak tahsil edilir. Böylece belirli bir disiplin içinde tasarruf yapma ve emekliliğiniz için birikim yapma fırsatı bulursunuz.

Değerlenen Birikimler

Değerlenen Birikimler Otomatik Katılım sözleşmeniz kapsamında yaptığınız birikimler, emeklilik yatırım fonlarında profesyonel fon yöneticileri tarafından yönetilir. Otomatik Katılım uygulamasında faizli veya faizsiz fon seçeneklerinden dilediğinizi seçebilirsiniz. Detaylı bilgi için Otomatik Katılım Planları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Rahat Emeklilik Dönemi

Rahat Emeklilik Dönemi Yapacağınız birikimlerle emeklilik döneminiz için ek gelir imkanı elde ederek, emeklilik döneminde çalışmanıza gerek kalmadan yaşam standartlarınızı koruyabilirsiniz.

Güvenli ve Şeffaf Sistem

Güvenli ve Şeffaf Sistem Bireysel Emeklilik şirketlerinin tüm unsurları denetim altındadır. Bireysel emeklilik birikimleriniz emeklilik şirketinde değil, Takasbank nezdinde tutulur. Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında detaylı bilgi için Bireysel Emeklilik Sistemi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

×

Otomatik Katılım Başlıyor

İzlemek için tıklayınİzlemek için tıklayın